polar tkaniny
Polar od A do Z
Historia polaru
Polar i jego zalety
Polary - przegląd
Zastosowanie Polaru
Podział tkanin
Polartec
Polartec potocznie nazywany dziś polarem wpisał się na tyle w codzienny język, że wszystkie tkaniny typu fleece nazywamy dziś polarem.prezentacja.org

Podział tkanin

Istnieje wiele sposobów podziału tkanin. spośród nich najpopularniejsze to:

Tkaniny z włókien naturalnych i sztucznych

Cztery główne tkaniny z włókien naturalnych to: bawełna, len, wełna i jedwab.
- Bawełna otrzymywana jest z przędzy krzewu bawełnianego. Wytwarza się z niej wiele tkanin. Począwszy od lekkich i przewiewnych skończywszy na ciężkich takich jak adamaszki.
- Wełna pochodzi z przędzy owczej i zachowuje wiele z jej cech, jak wodoodporność i ciepłote. Niestety nie jest zalecana dla alergików
- Len pochodzi z łodygi lnu. Włókna różnią się grubością , tworząc tkaninę o nieregularnej strukturze. Obecnie rzadko jest używany.
- Jedwab to materiał któego włókna pochodzą z rozwiniętych kokonów ćmy zwanej jako jedwabnik. Tkanina ta mocno wpisała sie w historie dalekiego wschodu. W Polsce jeszcze nie tak dawno popularne były hodowle jedwabnika morwowego.
Włókna sztuczne zazwyczaj są cienkie i silne. Najpopularniejsze z nich to Poliester, Akryl, Nylon. Wytwarza się je z produktów ubocznych produkcji ropy naftowej. Poliester jest używany właśnie do wyrobu Polaru, ale nie tylko. Powstają z niego również butelki typu PET.

Splot tkacki i faktura zewnętrzna

- gładkie - wykonane w splotach zasadniczych
- wzorzyste - tkane w splotach pochodnych od zasadniczych lub ich kombinacjach
- żakardowe - wzorzyste, ograniczone tylko fantazją projektanta.
oraz
- tkaniny o fakturze gładkiej - obie strony tkaniny są gładkie z wyraźnie widoczną strukturą (splotem)
- tkaniny z okrywą włosową (runową) - najczęściej jedna strona tkaniny posiada włókienną, puszystą okrywę, zasłaniającą strukturę tkaniny. Okrywę włókienną otrzymać można w trakcie tkania, np. welury lub w procesie wykończenia tkaniny, np. welury drapane (flanele, koce)
- tkaniny z okrywą pętelkową (frotte) – jedno- lub dwustronne, pokryte częściowo lub całkowicie (zależnie od wzoru) okrywą pętelkową. Zastosowanie tych tkanin to ręczniki, płaszcze kąpielowe
- tkaniny z okrywą mieszaną – fragmenty wzoru wypełnione okrywą pętelkową, a inne wypełnione runem, jedno- lub dwustronne (niektóre plusze).